Monty

Usmiate deti, radosť s každým dňom. Neprestajná kreativita. Nie je deň, kedy by som sa niečo nové nenaučila. Vďaka deťom. Milujem to ticho, keď sa sústredia. S radosťou ich sledujem ako objavujú svet okolo seba. Som im oporou, keď sa im nedarí v ich projektoch. Úspechy každodenného života sú pre nás najviac. Vedieť sa rozhodnúť, postarať o seba v základných situáciách života malého klbka šťastia je úžasné.

Cesta životného šťastia

Vždy ma napĺňala predstava pomáhať druhým. Robiť niečo viac. Dať ľuďom pocit šťastia. Po škole si ma našla personalistika a ja som tak na dlhšie obdobie mohla pomáhať ľuďom nájsť v práci zázemie a radosť. Život mi však doprial deti, to najväčšie šťastie môjho života.

Už pri prvom tehotenstve som vedela, že chcem pre moje dieťa to najlepšie. Tak ako všetky matky, aj ja som chcela byť tou najlepšou mamou na svete. Chcela som vedieť všetko. Byť pripravená.

Na život sa však pripravuje ťažko. Narodením môjho syna sa mi zmenil svet. Dovtedy som si myslela, že si život užívam, teraz viem, že ho žijem na plno.

Kto je Katka a Monty?

Som vyštudovaná učiteľka -slovenčinárka.

Slovenčina vo mne vždy vzbudzovala rešpekt. Až počas výšky som ju začala mať rada. Páčila sa mi jej jemnosť, mäkkosť. Avšak odrádzali ma pravidlá, výnimky, diktáty a sem – tam pre mňa nezmyselné časti gramatiky.

Počas môjho štúdia som však milovala prednášky detskej vývinovej psychológie a psychológie ako takej. Osud to asi tak chcel, keď som si na štátniciach vytiahla otázku o alternatívneho školstva.

Pár rokov po škole som absolvovala kurzy Montessori pedagogiky a rešpektujúceho prístupu. Výsledok boli kurzy vzdelávania a hier pre deti predškolského veku  =

Maco Monty

Monty je maco, plyšový maco, ktorý pomáha deťom prekonať prvé kroky na kurze. Je to náš maskot, náš srandista, ktorý deťom vymýšľa aktivity a častokrát potrebuje pomoc s vyriešením úloh, či realizáciou pokusov. Monty je veľký objaviteľ. Na každú hodinu pripraví niečo nové. Robí to s citom, aby to sadlo deťom a ich aktuálnemu zameraniu.

Monty je môj kolega a kamarát našich malých objaviteľov. Spolu s ním som sa vydala aj na dobrodružstvo za oceán, kde bola moja pozícia učiteľky v Montessori škôlke a lektorky play and learn kurzov v Gym pre deti.

A čo Amerika?

Bolo to pre mňa veľmi silné obdobie. Moji synovia boli malí, keď sme sem prišli. Rástli rýchlo a ja som sa m snažila dať skvelé základy angličtiny. Našli sme si kamarátov. Mali sme naozaj aktívne dni. Čas letel, chlapci išli do škôlky. Na Slovensko sme chodili menej a menej. A ako dni plynuli, všimla som si, že angličtina je zaujímavejšia – ľahšia. Je to jazyk ich kamarátov, ich záľub, hier..

Bolo mi ťažko, keď som videla, že synom sa nechcelo rozprávať so starými rodičmi, lebo to bolo v slovenčine. Akoby ich to nezaujímalo. Chvíľami som prekladala!

Slovenské školy v USA.  – samozrejme aj my sme mali v okolí školičku. Bola to skvelá česko – slovenská sobotná školička. Viedla ju skvelá učiteľka dušou i srdcom. ALE – bolo to 90 minút od nás. Bolo to v sobotu poobede. Jediný čas pre nás ako rodinu – kedy sme mohli byť spolu – výletovať, cestovať, objavovať.  Ten čas som slovenčine nedarovala:)

COVID!

Prišiel Covid. Všetko sa zatvorilo. Moja práca v Montessori škôlke sa posunula do online priestoru a ja som v sebe objavila niečo nové. Deti krásne spolupracovali a škôlka cez monitor ich bavila.

Doma som mala viac času pripravovať program pre moje deti a podporiť v nich tak slovenčinu.

Ani to netrvalo dlho a vznikla z toho Slovenská škola MONTY.

Žiadne musíš, žiadne ako že to nevieš. Ale veľa zábavy, kreativity a interestu.

Montym prešli desiatky detí, možno aj stovky. Za 8 rokov absolvovali Montyho kurzy deti predškolského veku. Otvorili sme im cestu do sveta objavov a informácií. Rodičom sme ukázali cestu harmonického a príjemného rodičovského vzťahu s deťmi.

Pridajte sa k nám a vyberte si program, ktorý Vás zaujíma.

Vydajte sa s nami na cestu objavov. My veríme, že v každom dieťati je génius. Každé dieťa je dobrá, milujúca a veľmi zvedavá bytosť. Poďte s nami objavovať svet detí a radosti.