Robíš to najlepšie ako vieš!

Nebuď pod tlakom! Robíš to najlepšie, ako vieš!

Tento článok bude možno znieť ako klišé. Už ho mám v hlave niekoľko mesiacov. Naozaj.
Začnem od začiatku. Keď som sa stala matkou, zobrala som túto úlohu veľmi zodpovedne. Mala som už po tridsiatke a dieťa bolo môj splnený sen. Nič som nenechala na náhodu a na všetko som sa pripravila najlepšie ako som vedela.

Keď sa môj drobec narodil. Niečo išlo, niečo nie. Normálka, a teraz s odstupom času viem, že tak to má byť. Čo mi však každý deň robilo vrásky boli maminky. Hlavne tie super maminky. Chápete, nemôžeš dávať dieťaťu sladkosti, nezdravosti. Nemôžeš skríknuť, nemôžeš použiť škaredé slovo. Ideálne, ak máš v zásobe všetky odvary starej babky z byliniek v tutti- fruti značke za nekresťanské peniaze. Eko plienky, dojčiť do 3 rokov na požiadanie a nedajboh dudel!

Mne to príde strašne nefér. Napríklad v Amerike ide dieťa do škôlky ako nanajvýš polročné, nie je dojčené, ale nanajvýš dostáva materské mlieko z fľaše. A hneď, ako vie uchytiť jedlo do ruky má v piatok na obed pizzu.
Myslíte, že jeho maminku za rohom poohovárali ďalšie maminky, prečo to tak robí?

Je to totiž jej vec. Je to jej vec, ako bude pristupovať k role matky a ako vychová jej dieťa.

Celým materstvom sa snažím fungovať podla vety: Každá matka dostala šancu zvoliť si svoj štýl výchovy. Ako to robí je na jej uvážení, isto to však robí najlepšie ako vie.

Áno, môžeme potom analyzovať, prehodnocovať a premýšľať, ako by sa to dalo lepšie. Sú však situácie, kedy Ti nič lepšie nenapadá. Kedy ani ty sa už nevieš cítiť lepšie. Tak urobíš, čo sa dá a ideš ďalej.

Našťastie, všetci zabúdame, všetci sa môžeme mýliť. A nech nás psychsomatika a iné strašiaky strašia, že z jedného nakričania na dieťa bude mať drobec v sebe blok a neviem, čo do konca života. Nedajte sa. Nechajte sa poučiť, ale nenechajte sa zastrašiť, vyberte si svoju cestu.

Každá sme sa narodili s veľkou silou. Silou ženy. Zvládneme aj nemožné. Máme na to našťastie každá svoj vlastný mozog a ženskú silu. Sme každá iná a to nás robí ešte silnejšími.
Nemusíme sa všetky hádzať do jedného vreca.

Zostaňme jedinečné. A doprajme to aj svojmu materstvu a svojim deťom .
Nebuďte pod tlakom okolia, robíte to najlepšie ako viete!

Autor: Katka

Usmiate deti, radosť s každým dňom. Neprestajná kreativita. Nie je deň, kedy by som sa niečo nové nenaučila. Vďaka deťom. Milujem prácu s deťmi. S radosťou ich sledujem ako objavujú svet okolo seba. Som im oporou, keď sa im nedarí v ich projektoch. Úspechy každodenného života sú pre nás najviac. Som tvorca projektu Maco Monty a Monty online school - kurzy a vzdelávanie pre deti ľahko a hravo v slovenčine a angličtine. Môj príbeh si prečítate tu Tu si prečítajte môj príbeh>>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *