Ako sa rodný jazyk (NE)stratí

Školský rok sa nám naplno rozbehol. Spolu s ním aj jesenné počasie. V obchodných výkladoch na nás už požmurkávajú vianočné dekorácie. Čas rodiny, spoločných chvíľ, zážitkov sa blíži.

Vždy som si hovorila, že pre deti je nepostrádateľný kontakt so starými      rodičmi. Babka s dedkom, rodina, sú pre naše deti rovnako dôležití ako kamaráti. To isté som si myslela, aj o komunikácii v jazyku. Sme rodičia dvoch energických šikovníkov. Sme Slováci. Rozprávame doma iba slovensky. Nikdy mi ani vo sne nenapadlo, že by deti mohli myť problém udržať si jazyk. Ale žiť mimo Slovenska je niečo iné.

Komunikácia s rodinou je poväčšine času len online.

Angličtina je ( bola)  v našom prípade všade.

  • Deti v škôlke, škole rozprávajú len anglicky ( alebo iným jazykom).
  • S kamarátmi vonku rozprávajú anglicky.
  • Na krúžkoch rozprávajú anglicky.
  • Z rádia ide angličtina.
  • V obchode je angličtina
  • Ja sa sem tam pristihnem, že aj z mojich úst ide angličtina.

A je to tu.

Najsilnejším zážitkom bola narodeninová párty. Zišli sme sa ( v Amerike) rodiny Čechov a Slovákov. Všetci kompletné rodiny Slovanov. Všetci doma rozprávajúc len slovensky alebo česky. Tak tomu bolo aj na oslave. Jedla sa kačka, deti mali tradičné domáce koláčiky.  Urobili tradične slovensko-český neporiadok?.

Vždy, keď deti prišli za nami – rodičmi po niečo/ radu, jedlo, vyžalovať sa/ rozprávali len slovensky. Akonáhle prebehli na druhý koniec miestnosti za deťmi – rovesníkmi, prepli do angličtiny. V nemom úžase sme sledovali ako aj dvojročné deti v sekunde prepli jazyk.

Čím to je?

  • Ich kamaráti rozprávajú anglicky.
  • Ich slang, hry, hračky, záujmy sú v angličtine
  • V škôlke trávia 8-9 hodín – len s angličtinou
  • Vo voľnočasových aktivitách je angličtina všade.

Na rozprávanie v domácom jazyku je doma zopár minút – hodín. Ale angličtina sa stáva jednoduchšou. Lebo záujmy našich detí sú v inom jazyku. Postupom času zisťujeme, že sa nechcú rozprávať so starými rodičmi, lebo i keď lego je lego v každom jazyku. O Ninjoch a ich schopnostiach vedia deti rozprávať v angličtine ľahšie. Povedali im to spolužiaci, alebo rozprávky –  v angličtine.

 

Ale stále si myslím, že slovenčina je potrebná. Prišla som na to, že deťom treba dať niečo viac. Treba ich pre slovenčinu zapáliť, zaujať. Je to ťažký jazyk. Ich druhý jazyk. Kontakt s rodinou je však dôležitý. A čím bude jazyk bližší, tým aj rodina bude bližšie.

Naše kurzy ponúkajú niečo zázračné.

Intenzívny kurz slovenčiny, ktorý deti baví. Nemusíte ich posadiť za počítač, oni tam už totiž budú sedieť skôr ako im poviete. Lebo sa tešia.

Deti, ktoré nám v septembri na kurze ešte nerozprávali sa teraz chcú prekrikovať?

Deti, ktoré nevydržali počúvať slovenskú rozprávku, sa teraz tešia na novú. Je to neuveriteľné, ale 4 ročným deťom nerobí problém  ani 60 minútové stretnutie.


Píšem vám to hlavne pre to, lebo vo mne neutícha nadšenie. Keď vidím deti, ako spolupracujú. Ako si vytvárajú kamarátstva naprieč svetom. Sledujem zápal v ich očiach pre všetko nové. Je to krása.

Každé stretnutie pripravujeme nové materiály, hry, piesne. Detičky dostávajú na každý týždeň nové workbooky. Každý týždeň pre nich pripravíme a načítame rozprávku. Všetko pre ich oči, uši a záujem.

 

Rovnako aj pre vás sme pripravili nový rozvrh a nové časy pre stretnutia. Veríme, že sme vám vyšli v ústrety.

Prijmite pozvanie na naše ukážkové hodiny. Už budúci štvrtok 22. októbra sa uvidíme v slovenských časoch na ZOOM. Pripojte sa ( prepočítajte si) kedy vám to vyhovuje. Budem na vás čakať o 11:00, 18:00, 20:00 a 21:30. Zoberte so sebou vaše detičky, vaše otázky a poďte sa zabaviť? Prvých 30 minút sa pohráme s deťmi a druhých tridsať minút si zodpovieme vaše otázky.  Link nájdete cez náš web macomonty.sk.

Rôzne rady, tipy, inšpiráciu na slovenčinu doma nájdete aj na našom facebookovom profile: Slovenská škola Monty.

Tešíme sa na vás

Katka a Monty

 

 

 

Autor: Katka

Usmiate deti, radosť s každým dňom. Neprestajná kreativita. Nie je deň, kedy by som sa niečo nové nenaučila. Vďaka deťom. Milujem prácu s deťmi. S radosťou ich sledujem ako objavujú svet okolo seba. Som im oporou, keď sa im nedarí v ich projektoch. Úspechy každodenného života sú pre nás najviac. Som tvorca projektu Maco Monty a Monty online school - kurzy a vzdelávanie pre deti ľahko a hravo v slovenčine a angličtine. Môj príbeh si prečítate tu Tu si prečítajte môj príbeh>>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *