Ako sa zrodil Monty

Je skvelé zobúdzať sa do krásneho rána. Je fajn, užívať si dni naplno. Mám dve deti a robím, čo ma baví. Som matkou. Áno, mám svoju profesiu, dokonca aj svoje meno. Ale už 5 rokov som matkou. Zdá sa to neuveriteľne dlhá doba, ale prešlo to akoby lusknutím prsta. Asi aj preto, že nebolo dňa, kedy by som si povedala, že už mám toho dosť. Zobrala som to ako súčasť svojho života, ako čas, ktorý môžem využiť naplno pre lásku a šťastie, ako dni, kedy budem mať iba úsmev na tvári.

Venujem sa deťom. Nie len svojim. Ak by som povedala, že som Montessori učiteľ/ sprievodca, nebola by to pravda. Mám rada jej filozofiu, mám rada alternatívne veci, ale  myslím si, že z každého si treba vybrať len to dobré. Rada sa riadim srdcom, spoznávam prirodzené procesy, pochody. Nie som zaškatuľkovaná kontaktná  a neviem aká matka. Jednoducho sa snažím o harmonickú prirodzenú výchovu.

Nie každý deň som silná.

Keď som zistila, že čakám bábätko cítila som sa ako 16ročné dievča. Neskúsená, nepripravená, mladá, s pocitom, čo ja s tým deckom budem robiť?

Nezmenilo sa to pôrodom, ani nejakým zázračným dňom. Jednoducho to chcelo čas. Prišiel k nám nový človek a zmenil všetko. Nech som sa chcela pripraviť akokoľvek, na toto sa 100% pripraviť nedá. Ale rozhodla som sa od prvej chvíle, že to nenechám na náhodu, alebo plynúť časom. Ale, že chcem od toho viac. Chcem si to užiť, netrápiť sa, chcem, aby to bol krásny čas a nie čakanie, kedy to skončí.

Čítala, hľadala, vzdelávala som sa. Zistila som pri to mnoho vecí, o ktoré sa chcem podeliť s Vami. Chcem sa podeliť nie len o to, ako prežiť materskú. Ale aj o tom, ako sa rozhodnúť, ako si vybrať to najlepšie pre seba. Ako sa nenechať odradiť. A ako neprepadnúť hystérii. Niekedy totiž mám pocit, že keď sa chcete dozvedieť ako….skôr sa dozviete aké strašiaky Vás čakajú, keď pochybíte, ba čo viac, často sa dozviete aká hrozná matka budete ak…!

Budem veľa písať o Montessori výchove. Nie len o tom, čo je Montessori výchova, ale aj o tom, čo nie je. Montessori výchova je slovo, ktoré na nás útočí takmer z každého rohu. Pre niekoho marketingový ťah, pre niekoho dogma. Pre mňa len jedna z ciest. Všetko má totiž svoje pozitíva aj negatíva.

Ako si vybrať tú zlatú strednú cestu, ako sa nebáť, a nenechať zastrašiť?

Naučila som sa to rokmi. A netvrdím, že to viem najlepšie. Ale robím to najlepšie ako viem.

Mám za sebou 5ročné štúdium pedagogiky, štátnice z detskej vývinovej psychológie. Prekvapivo, štátnicovú otázku som mala z alternatívneho školstva.

Vždy som hľadala čosi viac, nikdy som sa nevedela uspokojiť s priemerom.
Keď sa mi narodil prvý syn, študovala som ďalej. Zamerala som sa na Montessori výchovu a vzdelávanie a prepojila som to s kontaktným rodičovstvom a rešpektujúcou výchovou.

Milujem deti,milujem sledovať ich zápal v očiach, keď nasávajú informácie.

A tak o pár mesiacov neskôr sa zrodil Monty. Maco, ktorý sprevádza deti pri spoznávaní sveta.

Projekt, kde rodičia objavia vo svojich deťoch génia. Kde deti ani nedýchajú od zápalu pre aktivity.

Časom som sa posunula iným smerom a prijala nové výzvy. Narodilo sa mi ďalšie bábätko a presťahovala som sa. Začala som učiť v Montessori škôlke. Dokončila množstvo nových kurzov a prepojila vzdelávanie detí s angličtinou.

Na Montyho Blogu a webinároch Vám poviem ako, dodám vám silu. Poviem Vám, prečo, dodám Vám informácie. Mojím cieľom je posunúť to dobré ďalej. V radosti a viere v to, že deti sú naša budúcnosť. A budúcnosť sú naše sny, ktoré si plníme.

Krásny deň Vám prajem

Autor: Katka

Usmiate deti, radosť s každým dňom. Neprestajná kreativita. Nie je deň, kedy by som sa niečo nové nenaučila. Vďaka deťom. Milujem prácu s deťmi. S radosťou ich sledujem ako objavujú svet okolo seba. Som im oporou, keď sa im nedarí v ich projektoch. Úspechy každodenného života sú pre nás najviac. Som tvorca projektu Maco Monty a Monty online school - kurzy a vzdelávanie pre deti ľahko a hravo v slovenčine a angličtine. Môj príbeh si prečítate tu Tu si prečítajte môj príbeh>>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *